Hnědý vrch

Hnědý vrch

Hnědý vrch je vyvýšenina (kopec), který se nachází v pohoří Krkonoše u polských hranic. Na Hnědý vrch lze vyjet lanovkou i vyjít pěšky. Je jen na vás, který způsob si vyberete.
Pokud se chcete dostat na Hnědý vrch, měli byste nejdříve přijet nebo přijít do Pece pod Sněžkou. Protože je Pec pod Sněžkou malá, myslím si, že se v ní určitě neztratíte. Pokud půjdete nebo pojedete kolem hospody Na Peci, informačního centra, hotelu Hvězda a penzionu U Bláhů, přijdete nebo přijedete na parkoviště k lanovce na Hnědý vrch. Toto parkoviště je placené.
Z parkoviště lze jít stezkou pro chodce až k lanovce na Hnědý vrch. Tato pěšinka je krásná a nová, bez nějakých výmolů, takže se po ní jde naprosto skvěle. Po asi 10 min. chůze do kopce touto stezkou přijdete k lanovce a k cestě, která vede na Hnědý vrch. Zde se tedy musíte rozhodnout, zdali půjdete pěšky, nebo zvolíte lanovku. Lanovka stojí kolem 100 Kč.
Pokud pojedete nahoru lanovkou, jako většina turistů a turistek, užijete si krásný výhled i na Sněžku, nejvyšší horu České republiky s nadmořskou výškou 1602 m. n. m., už z lanovky. Tato lanovka je sedačková se čtyřmi sedátky. Na lanovku lze zaháknout i svá kola. Cesta lanovkou trvá asi 5 minut. Až se dostanete na Hnědý vrch, budete v nadmořské výšce 1215 m. n. m.
Z Hnědého vrchu je opravdu krásný výhled do celého okolí. Pokud se nebojíte výšek, můžete vystoupat i na zcela novou a nezpoplatněnou rozhledu, ze které je ještě o kousek lepší výhled do krajiny.
Zde se nyní můžete rozhodnout, zdali pojedete lanovkou i zpátky, nebo se dolů vydáte pěšky. Jednou z cest, která vás dovede přesně k dolní stanici lanovky (tam, kde jste vyjeli), se jde asi 2 hodiny. Celá cesta je pochopitelně z kopce. Komu nevadí velmi prudký svah, může sejít dolů i pod lanovkou. To by vám trvalo asi 30 minut, ale nedoporučuji.

Adresa
Pec pod Sněžkou