Hodonín – rodiště T. G. Masaryka

Hodonín – rodiště T. G. Masaryka

Hodonín je okresní město ležící 50 km jihovýchodně od Brna, na hranicích se Slovenskou republikou, obklopeno úrodnou krajinou kolem řeky Moravy. Počátek jeho historie spadá až někam do 11. století, kdy tu bylo založeno hradisko. Hodonín je město vinařské, ale také lázeňské. Lázně Hodonín patří k nejmladším u nás. Na vysoký obsah jodu v podzemní vodě upozornili v padesátých letech naftaři, kteří ve zdejším kraji těžili ropu a zemní plyn. Po výzkumech a testech léčivých účinků této vody byly v roce 1979 otevřeny zdejší lázně, původně jen jako součást Luhačovických lázní, později se zvětšili a osamostatnili. Lázně se soustředí na problémy pohybového aparátu a kardiovaskulárního systému. Můžete si sem ale přijet jen odpočinout a nabrat síly v krásné přírodě Slovácka, mezi lesy, loukami a vinicemi táhnoucími se široko daleko.

Mnohé památky ve městě jsou spjaty se zdejším významným rodákem, prezidentem T. G. Masarykem. V jedné z hlavních památek Hodonína, původně renesančním zámečku později přestavěném do barokní podoby, sídlí Masarykovo muzeum. Nabízí pohled do života zakladatele Československa a mapuje růst jeho slávy a významu. Na Náměstí 17. listopadu potom najdete jeho sochu. Na Masarykově náměstí si vychutnejte krásné představení Zpívající fontány, hru vodních trysek, barevných světelných efektů a hudby.

Oblíbeným místem výletů je Zoo Hodonín. Leží v odlehlejší zalesněné městské části Bažantnice a je v ní díky tomu příjemně i parných letních dnech. Zahrada sice svou rozlohou patří k těm menším, ale má toho hodně co nabídnout. Celkem tu žije více než 700 zvířat ve 160 druzích. Velmi pěkný je pavilon opic, kde si vás šimpanzi, gibboni a další opičky rády prohlédnou pěkně zblízka přes sklo. Žije tu také poměrně početná skupina kočkovitých šelem, avšak většina ještě ve starších výbězích s minimem prostoru. Zajímavá jsou terária a mořský svět s obrovskými akvárii. Pro děti je k dispozici dětské hřiště a určitě uvítají i dětskou zoo, kde si mohou některé druhy zvířat pohladit.

V Hodoníně se nachází také jedno z přístavišť na Baťově kanálu. Tato vodní cesta je technickým unikátem. Původně měla sloužit pro účely zavlažování, časem se z ní ale stala velmi vyhledávaná atrakce. Můžete si sami loďku půjčit nebo se jen nechat svézt, záleží na vaší odvaze.

 

Adresa
Hodonín

Štítky