Hrad Kost

Hrad Kost

Jednou z dominant Českého ráje je hrad Kost

Hrad Kost je naším největším, nejvýznamnějším a nejdochovanějším středověkým hradem, který vlastní, stejně jako nedalekou Karlovu Korunu, bratři Kinští. Hrad Kost naleznete v srdci Českého ráje, poblíž Jičína, ještě blíže Sobotce a nedaleko malebné vesničky Vestec.

 

Historie hradu sahá až do 14. století, kdy jej nechal vystavět Beneš z Vartemberka. Kupodivu ho nepostavil někde na kopci, jak bývá u hradů obvykle zvykem, ale naopak v údolí na pískovcovém ostrohu. Hrad v průběhu věků vlastnila celá řada majitelů, mimo jiné i Albrecht z Valdštejna nebo třeba také Černínové z Chudenic, Lobkovicové, Biberštejnové a podobně významní páni, až nakonec skončil v rukách Kinských, kteří jej po převratu v roce 1989 vysoudili zpět.

 

Hrad vás ohromí svou majestátností, zelenou okolní krajinou, rybníky, věžemi a nepravidelným lichoběžníkovým půdorysem. Hrad nabízí 4 okruhy prohlídek.

      I.        Rod Kinských v Čechách

    II.        Mučírna

   III.        Spojený okruh I. a II.

  IV.        A zkrácený okruh s exteriéry hradu.

V létě je tu pak pohádkový okruh.

 

Na nádvoří hradu se konají i tématické výstavy, jako třeba výstavy minerálů. Nechybí zde ani pravidelná dětská a rytířská představení. Zdejší krámek se suvenýry je vskutku dobře zásoben (můžu říci, že dokonce několikanásobně lépe než na Pražském hradě). Perfektně vymyšlené mají na Kosti i občerstvení. Kost zájemcům poskytuje možnost na hradě uspořádat svatbu.

 

V přilehlém okolí naleznete spoustu dalších zajímavých míst, které vybízí k výletům a k návštěvě. Jedná se například o zámek Humprecht v blízké Sobotce anebo výlet přes údolí Plakánek, procházejím pod hradem a ústícím v malebném a tolik filmaři oblíbeném Vesci.

 

Hrad Kost je veřejnosti otevřen od dubna do října, přičemž se zde v průběhu roku koná celá řada pravidelných i nepravidelných akcí. Nudit se zde tedy rozhodně nebudete. Prohlídky jsou poutavé, interaktivní a zábavné, ale musím říct, že průvodce na nedalekém Humprechtu stejně nepřekonali :-).

 

Pokud nemáte auto, nejlépe se sem dostanete autobusem. V průběhu školního roku tímto směrem každý den ze Sobotky vyjíždí okolo sedmé ráno autobus a v létě pak tudy projíždí i sezónní autobusy. Výstupní zastávka je Podkost. Trochu dále to máte ze zastávky Libošovice a křižovatka pomníky.

Adresa
Sobotka