Hrad Špilberk – nejmohutnější pevnost Moravy

Hrad Špilberk – nejmohutnější pevnost Moravy

Hrad Špilberk – nejmohutnější pevnost Moravy

Jedny z prvních kroků turistů, kteří navštíví město Brno, vedou na hrad Špilberk. A není divu, tato dominanta rozhodně stojí za vidění. Hrad byl vybudován ve 13. století na skalnatém kopci, který byl o pár let později pojmenován Špilberk a to se časem přeneslo i na hrad. Ve 14. století nastala pro hrad dobrá doba, když ho vládnoucí moravští Lucemburkové používali jako rezidenční sídlo.

Sláva ovšem netrvala ani jedno století a hrad zažil velké chátrání, když tak trochu upadl v zapomnění. Na lepší časy se blýsklo v roce 1560, kdy ho vykoupili a následně prodali městu moravští stavové, ovšem i toto trvalo pouze šedesát let a na scénu přišel císař Ferdinand II., který hrad zkonfiskoval a přiřadil zpět k zeměpanskému majetku. Hrad tak chátral dál, až konečný obrat k lepšímu vyvolali švédové, kteří ho paradoxně chtěli napadnout. Jejich okupace Moravy v polovině 17. století znamenala rychlou snahu o opravu opevnění města i hradu, což se povedlo. Hrad a jeho vojenská posádka dokázala úspěšně čelit tříměsíčnímu obléhání mnohonásobné přesily švédské armády. Díky tomu se potvrdila jeho strategická důležitost a během dalšího století se přestavěl na nejmohutnější pevnost Moravy.

Od té doby ale sloužil spíš jako vězení a to nejen pevnostní, ale od konce 18. století i jako civilní. Byli tu drženi ti nejhorší zločinci, ale také političtí vězni. Brzy se Špilberku začalo přezdívat „Žalář národů“. S vězni se tu střídali v příštích dvou staletích vojáci, když byl hrad znovu přebudován na kasárna. Ti definitivně odešli v roce 1959 a od roku 1960 tu potom sídlí Muzeum města Brna.Hrad tak dnes může navštívit každý, koho by zajímali expozice ukazující historické a kulturní dědictví Brna. Přístupné jsou také kasematy, kde v temných kobkách pobývali tehdejší vězni. Na malém nádvoří hradu si určitě počkejte do odbíjení vždy celé hodiny, právě tehdy totiž spustí jednu z 32 krásných melodií velká zvonkohra, umístěná za zadní zdi. Tvoří ji 15 různě velkých zvonů a jejich poslech je opravdu pěkným zážitkem. Přímo před zvonkohrou můžete nahlédnout do téměř 112 m hluboké středověké studny, která se řadí mezi nejhlubší hradní studny v Česku.

Procházka po hradbách nebo pod nimi přímo vybízí k obdivu jejich mohutných zdí a okouzlí vás také výhled z hradeb na město a okolí. K hradu vedou dvě brány a k nim zase několik cest, které se různě kříží a klikatí kolem celého kopce. Jsou součástí krajinářského parku o rozloze 17 ha, který tu byl vybudován v letech 1861-1862. Na přelomu 19. a 20. století byl pak doplněn o altánky a pomníky. Vznikl tak nejvýznamnější brněnský park s mnoha romantickými zákoutími.

 

Adresa Špilberk
Brno

Štítky