Janské Lázně - zábava v zimě i v létě

Janské Lázně - zábava v zimě i v létě

Město Janské lázně se nachází v okrese Trutnov v Královehradeckém kraji. Žije zde kolem 1 000 obyvatel. Jak už název napovídá, je známé hlavně díky lázním, ale také díky lyžařským vlekům, které zde jsou velmi oblíbené. Leží jen pár kilometrů od Pece pod Sněžkou, a tedy jen pár kilometrů od nejvyšší hory České republiky, Sněžky.
Teplý pramen byl v Janských lázních objeven zřejmě Janem z Chockova dne 6. června 1006. Z počátku se voda využívala k pohonu vodního kola. První zprávy o používání vody ke koupelím jsou ze 14. století. V té době zde majitel panství, Zilvar ze Silbersteinu, nechal zřídit malé lázeňské zařízení pro svůj rod. Byla to pouze dřevěná budova nad pramenem.

V současné době Janské lázně slouží pro příjemnou rekreaci, dovolenou a odpočinek, ale hlavně pro léčbu různých nemocí. Janské lázně jsou zaměřeny hlavně na nemoci pohybového ústrojí. Jsou ale také oblíbeným sportovním centrem v létě i v zimě. Centrem města je lázeňská kolonáda, kterou vidíte na několika z fotografií. Z Janských lázní lze vyjet lanovkou na Černou horu. Současná lanovka je již čtvrtou vybudovanou a její provoz byl zahájen 12. srpna 2006. Celková délka lanové dráhy je cca 2,3 km. Lanovka je kabinová, do jedné kabiny se vejde až 8 osob. Rychlost přepravy je 6 m/s, a tedy celkovou trasu urazí za asi 7,4 minut. Na vrchol se nemusíme dostat pouze lanovkou, lze na Černou horu i vyjít pěšky nebo vyjet na kole. Jízdní kola si lze vypůjčit před dolní stanicí lanovky.
Vrchol Černé hory se nachází v nadmořské výšce 1299 m. Na vrcholu se nachází 78 m vysoký televizní vysílač, uvedený do provozu v roce 1977, 24 m vysoká rozhledna Panorama, otevřená v roce 1998, a horní stanice lanovky Černohorský Express. Z Černé hory vede zajímavá sáňkařská dráha, kterou lze využít v zimě.

Adresa
Janské Lázně