Karlovy Vary – nejslavnější české lázně

Karlovy Vary – nejslavnější české lázně

Které české lázně jsou největší a také nejznámější? Samozřejmě Karlovy Vary. Jejich historie sahá do 2. poloviny 19. století, kdy tu byl díky náhodě objeven horký pramen a to zrovna družinou krále Karla IV. Ten byl tímto objevem přímo nadchnut a prohlásil tehdy pramen za léčivý, když si v něm sám úspěšně ulevoval od svých bolavých nohou. A byl to také on, kdo nechal postavit město kolem tohoto pramenu. Celkem v Karlových Varech vyvěrá 79 různě teplých a vydatných pramenů, k pitné kůře se používá 13 z nich. Nejznámější je Vřídlo, které tryská až do výšky 12-ti metrů ve Vřídelní kolonádě. Další prameny najdete na největší Mlýnské kolonádě, potom na kolonádě Sadové, Tržní a Zámecké. Jejich základní složení je podobné, ale díky různé teplotě, pohybující se v rozmezí od 30 do 72°C, a jinému obsahu kysličníku uhličitého mají rozličné účinky. Na každém rohu tu můžete zakoupit speciální nádobku na pití léčivých pramenů, takzvané lázeňské pítko, a vydat se na ochutnávku pramenů opravdu stylově. Pozor ale na ty chladnější, mají tak trochu projímavé účinky a proto se doporučují pít s mírou, i kdyby vám zachutnaly.

Kromě pramenů Karlovy Vary po celém světě proslavil také Mezinárodní filmový festival, který se tu koná tradičně každý rok na začátku července. Sjíždí se na něj všechny domácí populární hvězdy a také mnohé světové celebrity. Ti nejvýznamnější z nich se jistě ubytují v Grandhotelu Pupp, znamení luxusu a moci peněz. Samotný festival se potom koná v hotelu Thermal, kolem kterého jistě také povedou vaše kroky. A pokud budete mít chuť na koupání a relaxaci, můžete využít termálního bazénu vybudovaného ve skále nad městem, který hotel Thermal nabízí nejen pro ubytované hosty. Zajímavé je spojení koupele s krásnou vyhlídkou na město.

Ještě větší pohled z výšky vám poskytne rozhledna Diana, stojící na Vrcholu přátelství západně od Karlových Varů, nad Grandhotelem Pupp. Dá se k ní dojít po modré turistické značce pěšky, ale pohodlnější jistě je nechat se nahoru vyvézt lanovkou. Nástupní stanici najdete v Mariánské ulici a celkem s ní ujedete 453 m do poměrně prudkého kopce. Pak už jen 150 schodů na vyhlídkový ochoz a máte celé Karlovy Vary, ale také jejich široké okolí, jako na dlani. I tady mysleli stavitelé na ty, kteří si raději fyzickou námahu odpustí, a proto vás nahoru může svézt výtah. Rozhledna je kromě ledna přístupná po celý rok a to zdarma. Další pěkná vyhlídka je jen kousek odtud a jmenuje se Jelení skok. Na ni se dostanete také už zmiňovanou lanovkou, pokud vystoupíte v mezistanici. Od Diany to ovšem také není daleko, jen necelý kilometr z kopečka. Vyhlídku určitě nepřehlédnete, na skále tu stojí socha kamzíka viditelná z dálky.

Co by to bylo za návštěvu Karlových Varů, kdyby jste vynechali jeden ze symbolů města. Říká se mu čtrnáctý pramen a každý už určitě tuší, že řeč je o světoznámém bylinném likéru. S Becherovkou se můžete blíže seznámit, ochutnat ji a třeba i zakoupit v Muzeu Jana Bechera, které najdete na ulici T.G.Masaryka. Pak už stačí nakoupit další z typických výrobků, Karlovarské lázeňské oplatky a dá se říci, že jste stihli vše podstatné. I když toto lázeňské město toho nabízí určitě ještě spoustu.

 

Adresa
Karlovy Vary

Štítky