Karvinský zámek

Karvinský zámek

Karvinský zámek

Město Karviná má mnoho přídomků, rozhodně mezi ně nepatří však významy, které by město označily za krásné. Bohužel průmyslová činnost, hornictví a mnoho dalšího, se na městě významně podepsalo, a to nejhezčí už dávno skončilo pod zemí. I přesto však ve městě stále naleznete několik zajímavostí. Tím největším skvostem v Karviné je bezesporu zdejší Fryštátský zámek.

 

Jde o zámek, jenž náležel významnému rodu Piastovců, což je rod, který v Polsku dokonce dosáhl na trůn a v této oblasti měl významné slovo již od pradávna. V Karviné si Piastovci vybudovali své druhé sídlo hned po Těšínském hradu. Stalo se tomu tak na přelomu třináctého a čtrnáctého století. V šestnáctém století zámek Piastovci opustili a po stovku let se zde střídali majitelé. Nejvýznamnější byl irský hraběcí rod Taafů, jejichž stopy tu jsou patrné do dnešních dnů. Koncem osmnáctého století zámek odkoupil rod Larish-Mönnisch, jež zámek vytvarovali do dnešní podoby. Tento významný rod z Karviné udělal lukrativní lokalitou, kam jezdili králové mnoha zemí, rakousko-uherský císař, i ruský car. Byli to právě Larisch-Mönnichové, kteří zde začali s důlní činností. V roce 1945 byl však zámek zkonfiskován a připadl Českému státu. Dlouhá léta chátral a původní vybavení zámku bylo “rozkradeno”. Do prostor zámku původně umístili sídlo OKD (Ostravsko-karvinských dolů) a potom tu bylo sídlo Městského Národního výboru. Takže v době, kdy jsem se do Karviné dostala poprvé, byl zámek zdevastovanou ruinou, o níž by nikdo neřekl, jakou slavnou a významnou éru má za sebou. Po převratu však nakonec došlo k důkladné téměř desetileté rekonstrukci.

Krása tam, kde bychom nečekali

Zámek dnes nabízí tři okruhy. První okruh vede hlavní budovou a další okruhy vedou Lottyhausem. Zámek je dnes klasicistní perlou, která veřejnosti ukazuje nábytek a umělecké sbírky z 16. - 20. století. Nejvíce památek se však týká posledních majitelů, tedy Larisch-Mönnichů. Na zámku jsou k vidění krásné interiéry, nábytek, porcelán, umělecká díla i oděvy z dané doby. Součástí sídla je i pobočka pražské Národní Galerie, v níž naleznete umělecká díla řady zvučných jmen z doby 19. století. Jedná se např. o díla Juliuse Mařáka, Karla Purkyně, Františka Ženíška, Antonína Slavíčka, Václava Brožíka a mnoho dalších.

 

Při návštěvě Karvinského zámku byste si neměli nechat ujít ani procházku zdejším romantickým zámeckým parkem, jímž se můžete dostat až do nedalekých lázní Darkov. Jde o skutečnou poklidnou oázu.

Park Boženy Němcové

Park je vytvořen v anglickém stylu a v minulosti se v parku nacházela i rodová hrobka Larisch-Mönnichů, konírna a mléčnice. V areálu se nachází i kouzelná malá obora s vysokou zvěří, dětský koutek a je zde i možnost zapůjčení  lodiček. Vidět tu můžete i pávy.

 

Aktuálně se zde pořádá velmi zajímavá výstava 20 tapisérií olomoucké textilní výtvarnice Věry Mičkové, která své obrazy vytvořila podle iluminací ze zlomku latinského překladu Dalimilovy  kroniky.

 

 

 

 

Adresa Masarykovo náměstí
Karviná