Kateřinská jeskyně, perla v centru Moravského krasu

Kateřinská jeskyně, perla v centru Moravského krasu

Kateřinská jeskyně, perla v centru Moravského krasu

Kateřinskou jeskyni naleznete v centru Moravského krasu, pouze kousek od města Blansko a jen 500 metrů jihovýchodně od Skalního mlýna. Vstup do Kateřinské jeskyně je skutečně majestátní. Kateřinská jeskyně představuje výtokovou jeskyni řeky Punkvy, která tudy vytékala do Suchého žlebu. Je to úžasná jeskyně, kterou byste si při návštěvě Moravského krasu neměli nechat ujít. 

Vstup do Kateřinské jeskyně je skutečně majestátný. Bránu tvoří 8 metrů vysoký oblouk. Uvnitř jeskyni tvoří dva velké vzájemně propojené dómy s přilehlými chodbami. Veřejnosti je tato jeskyně otevřená již od roku 1910. Zdejší Hlavní dóm má velikost 95x44x20 metrů a je vůbec tou největší podzemní prostorou zpřístupněnou veřejnosti v Moravském krasu. Má skvělou akustiku a v současné době je využíván i ke koncertům. Nutno však také upozornit, že je to také velmi chladná prostora, protože se zde teplota po celý rok pohybuje okolo 7 stupňů Celsia.

Kateřinská jeskyně nabízí i jinou vzrušující podívanou, protože na necelých 500 metrů chodeb můžete vidět nádhernou krápníkovou výzdobu neobvyklého vzhledu. Kromě toho tu jsou i velmi zajímavé ukázky rozsáhlého zřícení stropů podzemních dutin, díky čemuž vznikly ty nejrozlehlejší dómy v celém Moravském krasu. Nejkrásnější části jeskyně představuje unikátní nasvícený útvar Čarodejnice a Bambusový lesík, a pak také i Ovečky, Pagoda a Sintrový vodopád. Jeskyně kdysi působila jako zimoviště medvědů, což dokazují nálezy kostí pleistocénních zvířat.

S jeskyní je spojena i smutná pověst, která jeskyni dala jméno. Je o malém děvčátku, dcerce pastýře oveček, která se do jeskyně uchýlila před bouřkou. Po bouřce se s ovečkami chtěla vydat domů, ale tu se jí zdálo, že slyší zvoneček ovečky z větší hloubky jeskyně. Kateřinka se ji vydala hledat a ztratila se. Lidé ji potom hledali, ale po dlouhém hledání nakonec našli holčičku mrtvou. 

Prohlídka jeskyně trvá asi 1,5 hodiny. Vstupné pro dospělého činí 90 korun a snížené vstupné je pak 50 korun.

Otevírací doba:

  • Leden až březen - 10 - 14 hodin
  • Březen - úterý až neděle 10 - 14 hodin
  • Duben - úterý až neděle 9 - 16 hodin
  • Květen - červen - pondělí až neděle 8:20 - 16 hodin
  • Červenec - srpen - pondělí až neděle 8:20 - 16:40 hodin
  • Září - pondělí - neděle 9 - 16 hodin
  • Říjen - úterý - pátek 9 - 14 hodin a sobota až neděle 9 - 16 hodin
  • Listopad - úterý - neděle 10 - 14 hodin
  • Prosinec - úterý - neděle 10 - 14 hodin
Adresa
Blansko