Královské město Znojmo

Královské město Znojmo

Královské město Znojmo

Znojmo je po Brně druhé největší město Jihomoravského kraje a žije v něm téměř 35 000 obyvatel. Město je to také hodně staré, o čemž vás přesvědčí mnohé historické památky. Nejvýznamnější z nich je Národní kulturní památka České republiky - Rotunda sv. Kateřiny, postavená ve 12. století. Ze stejné doby pochází i nástěnné malby, které jsou důvodem její ochrany. Najdete ji na skále uprostřed přemyslovského hradu. Odtud z hradeb budete mít krásný výhled na část města, věže tří zdejších kostelů i na řeku a údolí kolem ní. Znojmo bylo totiž vybudováno na skále nad řekou Dyjí a ta tu tvoří krásné scenérie. Celé historické centrum je městskou památkovou rezervací.

Příjemnou procházku starými úzkými uličkami si můžete zpestřit kávou či sklenkou vína v bezpočtu kaváren, vináren či restaurací. Skvělým orientačním bodem při procházce vám bude Radniční věž, která byla vždy ústředním bodem opevnění města. Komu nebude za těžko vyjít si schody nahoru, pochopí proč. Je odtud výhled nejen na celé město, ale i široké okolí. Za pěkného počasí jsou vidět i vrcholky rakouských Alp. Kdyby se snad někomu nechtělo chodit, může se po všech nejzajímavějších místech ve městě nechat svézt turistickým vláčkem. Celý okruh trvá devadesát minut a má celkem osm zastávek. Nastoupit můžete na kterékoli z nich a podle libosti zase vystoupit a pokračovat třeba v dalším čase jízdy. Pojedete od Kláštera Louka, kolem Znojemské přehrady, Kostela sv. Mikuláše, Rotundy sv. Kateřiny, Ulicí Přemyslovců, kolem Městských lázní, přes Mariánské a Masarykovo náměstí až zpátky ke klášteru Louka. Za prohlídku jistě stojí také Znojemské podzemí, které patří k největším v Evropě. Místy má až čtyři podzemní patra a některé prostory téměř ohromí svou velikostí. Podzemí se táhne pod celým historickým jádrem města, samotný prohlídkový okruh má ale zhruba jeden kilometr.

Znojmo je velmi známé díky několika potravinám - znojemským okurkám, kterým je v srpnu věnován celý Okurkový týden, meruňkám a pálence z nich, ale hlavně vínu. Právě vínu je prakticky zasvěcen měsíc září, kdy se tu tradičně koná Znojemské historické vinobraní. Oslavy probíhají v celém centru města i jeho okolí, najdete tu historická tržiště, uvidíte rytířské turnaje, ohňostroj i slavnostní průvod vedený Janem Lucemburským.

 

Adresa

Štítky