Lichtenštejnské památky Lednicko,Valticko,Břeclavsko

Lichtenštejnské památky Lednicko,Valticko,Břeclavsko

Rod Lichtenštejnů patří mezi nejstarší šlechtické rody ve Střední Evropě, první nositel tohoto jména žil ve dvanáctém století. Ve 13. století potom Jindřich I. Z Lichtenštejna získal panství v okolí Mikulova na jižní Moravě a rod se zde usadil. Až do roku 1945 tu Lichtenštejnové vlastnili rozsáhlé pozemky s centry ve Valticích a Lednicích. Stopy tohoto slavného rodu jsou tu patrné téměř na každém kroku. V celém Lednicko-Valtickém areálu i okolí zbudovali nemálo zajímavých staveb, které stojí za vidění. Zámky v Lednici i Valticích jsou opravdu reprezentativními místy, nemálo krásy ale skýtají i menší stavby vybudované za různými účely. Původně jich tu bylo vybudováno 16, dochovalo se jich ale jen 15. Pojďme si tedy alespoň krátce představit několik z nich.

 

Minaret

Najdete ho asi dva kilometry od zámku Lednice, na břehu zámeckého rybníka. Tato stavba svou podobou a arabskými texty s úryvky koránu na zdech vzbudila ve své době poměrně velký rozruch. Aby také ne, když se psal konec 18. století a česká země byla ryze křesťanská. Lichtenštejnové ale byli velcí cestovatelé a cizí kultury jim byly sympatické. Stavba měla od začátku pouze vyhlídkový účel a ten plní dodnes. Celkem se po cestě nahoru nachází tři vyhlídkové ochozy, na ten nejvyšší vede 302 schodů a je z něj vidět celý areál Lednického zámku, za dobrého počasí i Pálava a Bílé Karpaty.

 

Janův hrad

Může se zdát poněkud zvláštní stavět zříceninu hradu, ale když je to zrovna moderní, šlechta to přece musí mít. Tak to bylo i u vzniku Janohradu, pseudogotické umělé zříceniny postavené v letech 1801-1808. Stavbu ze tří stran tvoří jen obvodové zdi s falešnými okny a ochozy, čtvrtá strana pak ukrývá zázemí zámečku se sály a salonky. Janohrad byl používán jako lovecký zámeček, kde hony končily opulentními hostinami. Pokud si jej chcete prohlédnout, najdete ho asi 3 km východně od Lednice, skrytý v lužních lesích za zámeckým parkem.

 

Kolonáda na Reistně

Na kopci nad městečkem Valtice stojí napodobenina Glorietty vídeňského zámku Schönbrunn. Na počátku 19. století ji nechal postavit Jan Josef I. jako uctění památky svého zesnulého otce a bratrů. Kolonáda sloužila a slouží jako pěkná vyhlídka do všech světových stran. Vidět můžete Valtice, Lednický areál, Pálavu, Malé Karpaty a krajinu rakouského pohraničí.

 

Rendez-Vous

O kousek dál, směrem od Valtic na Břeclav, se v lese skrývá tento lovecký zámeček. Byl zasvěcen bohyni lovu Dianě, říká se mu proto také Dianin chrám. Také tento zámeček, jako většinu dalších loveckých zámečků a vyhlídek v okolí, nechal v první polovině 19. století vybudovat právě Jan Josef I. a jeho bratr Alois I. Stavba má celkem čtyři patra, první tři jsou rozdělena obloukem, ve čtvrtém se nachází hlavní sál s krásně zdobenými stěnami. Interiér je od dubna do října přístupný veřejnosti.

 

Kaple svatého Huberta

Na cestě z Rendez-Vous k Janohradu byla v polovině 19. století postavena otevřená lesní kaple, zasvěcená patronu myslivců svatému Hubertovi. Byla vybudována ve stylu anglické novogotiky, s bohatě zdobenou střechou a věžičkami na vrcholu. Je celoročně volně přístupná a jistě stojí alespoň za krátké zastavení.

 

Pohansko

V lužních lesích nedaleko města Břeclav se nachází tento empírový lovecký zámeček. Hlavní budova je dvoupatrová, doplňují ji dvě boční arkády. Místo, kde stojí, nebylo vybráno náhodou. Už o několik století dříve tu totiž bývalo slovanské hradiště, což dokládají mnohé archeologické nálezy. Ty si můžete prohlédnout v patře zámečku, kde je jejich expozice. Kolem zámečku se rozprostírá dodnes obora, která se svou rozlohou řadí k největším u nás.

 

Dalšími památkami patřícími do tohoto komplexu jsou Tři Grácie, Rybniční zámeček, Hraniční zámeček, Belveder, Apollonův chrám či Nový dvůr.

 

Adresa Rendez-vous
Valtice