Macocha, propast, kterou by měl každý Čech vidět

Macocha, propast, kterou by měl každý Čech vidět

Macocha, propast, kterou by měl každý Čech vidět

Propast Macocha je nejznámější propast v Moravském krasu, která byla dlouho považována i za nejhlubší v České republice. Dnes nese titul nejhlubší svého druhu v republice i ve střední Evropě. Nejnižší bod propasti se nachází v hloubce 138,4 m. Macocha je dlouhá 174 metrů a široká 76 metrů. Propast tvoří část z Punkevních jeskyní. Na dně propasti se nachází Horní a Dolní macošské jezírko. V její horní části naleznete dva vyhlídkové můstky. Spodní můstek je umístěn ve výšce 92 m od spodní části a je odtud velmi dobře vidět na dno.

Dno Macochy můžete vidět nejen seshora, ale i zezdola v rámci prohlídky Punkevních jeskyní. Propast dostala jméno podle pověsti ze 17. století. Pověst vykládá o jednom místním muži, jenž když ovdověl, aby nezůstal sám s malým synkem, oženil se a přivedl domů nevlastní matku - macechu. Ta však synka tak nenáviděla, že jej jednou vylákala do lesa k propasti a shodila ho do ní. Chlapec se však naštěstí zachytil jen kousek pod okrajem propasti, kde ho také našli vesničané a zachránili ho. Když pak zjistili, co se stalo, do propasti svrhli pro změnu macechu.

Macocha vznikla zřícením stropu jedné velké jeskyně, ten ostatně v Macoše stále vidíte. Na dně jsou pak 2 jezírka. Horní jezírko je hluboké 13 metrů a je vidět seshora a Dolní jezírko je hlubší 49 m (doposud nebylo dosaženo dna). Voda z dolního jezírka mizí do podzemí, protéká Punkevními jeskyněmi, aby nakonec vystoupila na povrch jako řeka Punkva. Punkva je velmi léčivá a pozoruhodně čistá voda, která vzniká soutokem celé řady ponorných zdrojnic protékajících vápenci. Celý komplex přesahuje několik desítek kilometrů jeskyní. Jde o součást tzv. Amatérské jeskyně, začíná v severní části Moravského krasu a je vůbec nejdelším jeskynním systémem v České republice, jenž čítá na téměř 35 kilometrů Součástí tohoto komplexu není pouze Macocha, ale i Sloupsko-šošůvské jeskyně, jeskyně Nová Rasovna s propadáním Bílé vody, jeskyně Piková dáma, Spirálka, C 13 a Stará i Nová Amatérská jeskyně.

Od Punkevních jeskyní se k Macoše dostanete po malebné turistické stezce, která však vede celkem prudce vzhůru. Cestu nahoru si můžete zkrátit zdejší lanovkou. Nahoře pak jste do dvou minut a malebnou stezku můžete zvolit pro sestoupení dolů. Na vrcholu u propasti se nachází nejen parkoviště, ale i občerstvení a turistická chata Macocha, která nabízí ubytování i teplou kuchyni. Od Macochy se můžete vydat i směrem doprava. Po další pohodlné turistické stezce se dostanete do malebného Ostrova u Macochy, kde se nachází další z jeskyní Moravského krasu - Balcarka.

Adresa
Vilémovice