Malá Úpa

Malá Úpa

Malá Úpa je obec v okrese Trutnov, která leží u česko-polských hranic. Území obce je v zóně Krkonošského národního parku a nejvyšším bodem obce je zároveň nejvyšší hora České republiky, Sněžka, s nadmořskou výškou 1602 m. n. m. Tato oblast byla osídlena v 16. století. Obec se dělí na 2 části – Dolní Malá Úpa a Horní Malá Úpa. Dolní Malá Úpa má rozlohu asi 7,4 km2 a počet obyvatel asi 50. Součástí Dolní Malé Úpy je mimo jiné i Spálený Mlýn. Horní Malá Úpa má rozlohu asi 19,24 km2 a počet obyvatel asi 100. Součástí Horní Malé Úpy jsou mimo jiné Pomezní Boudy, které tvoří nejsevernější část Horní Malé Úpy, ve které se nachází hraniční přechod do Polska.
Nachází se zde mnoho hotelů, penzionů a chat, které slouží pro ubytování turistů, kteří si chtějí prohlédnout a projít okolí. A co se v této krajině nachází? Lze odtud jít na Sněžku, nejvyšší horu České republiky, a to z Horní Malé Úpy po červené trase k Chatě Jelenka a od Chaty Jelenka pokračovat stále po červené trase až na Sněžku. Při cestě se můžete občerstvit (najíst i napít) v Chatě Jelenka, která je velmi hezká. Můžete ji vidět na jedné z fotografií.
Dále lze z Malé Úpy jít Pohádkovou stezkou Marie Kubátové. Ta začíná právě u Horní Malé Úpy 1. zastávkou, kterou je pohádka „O sklínkaři a řepné panence“. Odtud lze dále pokračovat k pohádkám „Jak se čert naučil smolit sudy“, „O kráse jara v čepci Vápeníku“, „Kde se vzalo v horách vodníkovo řemeslo“, „Jak se do Krkonoš vloudila bída“, „Jak se Krakonoš skamarádil s lidmi“, „Jak se čertík stal peciválkem“, „O homolkách, hořčáku a sojčím pírku“, „Jak se šijí stromečkům šaty“ a „Proč jsou chaloupky v horách jako malované“. Na všechny tyto pohádky jsou ale doporučené tři trasy, protože stezka je poměrně dlouhá. Na každé z pohádek, zastávek, si samozřejmě můžete odpočinout.

Adresa
Malá Úpa

Štítky