Město Židlochovice a jeho zajímavosti

Město Židlochovice a jeho zajímavosti

Tato malá vinařská obec se nachází 18 km jižně od Brna. Leží ve Velkopavlovické vinařské podoblasti a její vinařská historie je velmi dlouhá. Vinice tu v okolí tehdejší vsi zakládali brněnští měšťané právem vydaným markrabětem Joštem už v roce 1379. Tuto slavnou vinařskou historii dnes připomínají hlavně radniční sklepy. Budova radnice patří k několika významným památkám obce. Jde o jednu z nejstarších budov ve městě, její dnešní podoba pochází ale až z roku 1559, kdy byla přistavena její další část. Hned ve vedlejším domě najdete Regionální turistické informační centrum s vinotékou. Poblíž najdete ještě další památky a to Zvonici, což je zbytek z původního gotického hřbitovního kostela, dům č. 32 v ulici Strejcův sbor, který je památkově chráněnou budovou kvůli pozůstatkům bratrské fary, a kostel Povýšení svatého Kříže.

Pokud sejdete od radnice dolů k řece Svratce, zaujme vás jistě most vedoucí na její druhý břeh, který je jednou z dominant města. Postaven byl v roce 1993 na místě původního dřevěného, později ocelového mostu. Jedná se o zavěšený most, na dvou 23 m vysokých pylonech je navázáno celkem 40 ocelových lan, které drží 65 m dlouhý most na svém místě.

Kousek za mostem se otevírá brána Židlochovického zámku. Mezi válkami sloužil jako letní sídlo T. G. Masaryka a i v dnešní době slouží jako místo schůzek politických představitelů. Jeho interiéry jsou bohužel běžně nepřístupné, prohlídky probíhají jen první víkend v září, kdy se při zámeckých slavnostech zámek zpřístupní veřejnosti. Prohlídky je ale třeba si dopředu rezervovat. Navštívit však můžete po celý rok a zdarma zámecký park, který je krásnou ukázkou krajinářského parku v anglickém stylu. Čeká vás tu příjemná procházka ve stínu stromů a také početné stádo muflonů a jelenů. Ti se tu chovají volně a na lidi jsou zvyklí, takže klidně přeběhnou cestu kousek před vámi.

Asi 1,5 km směrem na východ od Židlochovic stojí od roku 2009 rozhledna Akátová věž. Byla postavena na kopci Výhon a vede k ní naučná stezka právě z Židlochovic. Zajímavý je její kruhový půdorys a obložení z akátového dřeva, které jí dalo jméno. Nahoru vystoupáte po 76 schodech a za pěkného počasí se vám otevře výhled na celé široké okolí - Pálavu, Drahanskou vrchovinu, Ždánické vrchy i chladící věže jaderné elektrárny Dukovany.

 

Adresa
Židlochovice

Štítky