Sloup, brána do Moravského krasu

Sloup, brána do Moravského krasu

Sloup, brána do Moravského krasu

Městečko Sloup tvoří severní bránu do Moravského krasu. Naleznete jej v okrese Blansko v Jihomoravském kraji, kde leží jen 9 km severovýchodně od Blanska. Jde o vskutku malé, ale malebné městečko, kde trvale žije 1000 obyvatel.

V okolí obce se nachází krásné lesy. Lokalitu protkává celá řada turistických stezek a cyklostezek. V lese na jihu obce se pak nachází vápencové krasové útvary, ale ty bohužel nejsou veřejnosti přístupné. Na severním okraji obce se nachází chatová osada a kemp. Na jižním konci městečka se nachází nádherná jeskyně Sloupsko-šošůvské jeskyně. Tato jeskyně turistům nabízí nejdelší prohlídkový okruh (3000 m) ze všech v Moravském krasu. Nejzajímavější částí tohoto celého komplexu je Eliščina jeskyně, v níž se nachází krápník Svíce. Dalším zajímavým objektem v Sloupsko-šošůvských jeskyních je pak také jeskyně Kůlna, kde se nalezly kosterní pozůstatky Neandrtálce.

Sloup získal jméno podle skály, která stojí před vstupem do Sloupsko-šošůvské jeskyně. Jde o osamělý skalní útvar Hřebenáč, jenž má tvar sloupu. V obci naleznete 3 památné stromy. Jeden stojí u skalního útvaru Hřebenáč (je to 250 let stará lípa) a další dva stromy (opět lípy) naleznete v oblasti hřbitova Salmů (ty mají 150 let).

Sloup je známým poutním místem. Poutě se tu začaly konat již od půlky osmnáctého století a mají spojitost s dřevěnou sochou Panny Marie Bolestné, kterou dostal zdejší hrabě Karel Ludvík z Roggendorfu od bratří minoritů. Nejprve socha byla uložena v sloupském mlýně, kde se stala předmětem úcty mlynářovy rodiny a obyvatel Sloupu, protože zde došlo k zázračnému uzdravení mlynářovy dcery. Právě tato událost vyvolala vlnu nadšení a příval poutníků, kteří sem míří dodnes. Socha byla po čase přenesena do dřevěné kaple, která se nachází poblíž hraběcího letního sídla. Pro velký zájem a příliv poutníků zde byla v roce 1751 zahájena výstavba zdejšího nádherného kostela. Kostel byl vystavěn na základě návrhu architekta Isidora Marcella Canavalo. Náklady na kostel hradila manželka hraběte Karla Ludvíka, Karolína. Kostel dokončili v roce 1754 olomouckým kardinálem Ferdinandem Juliusem svobodným pánem z Troyeru. Původní stavbu kaple začlenili do stavby kostela, kam byla přenesena i poutní socha. Sloupský poutní chrám je vskutku krásný, vystavěný v barokním slohu, jehož chrámová loď dosahuje délky 40 m a šířka pak 30 m. Věže mají majestnátnou výšku 40 m.

V nedalekém okolí města naleznete zříceniny hradů Blansek, Holštejn a Boskovice. Poblíž jsou i další poutní místa - Křtiny a Vranov.

Až pojedete do Moravského krasu, udělejte si čas a zastavte se ve Sloupu, a to nejen kvůli jeskyni. Mimochodem v areálu před jeskyní prodávají doopravdy výtečnou točenou zmrzlinu vyhlášenou daleko široko.

Adresa
Sloup v Čechách