Štramberk – štramberské uši a Štramberská Trůba

Štramberk – štramberské uši a Štramberská Trůba

Štramberk – štramberské uši a Štramberská Trůba

Malebné městečko na Moravě, ležící v srdci krásné přírody. To je Štramberk.

To, že toto město má velmi bohatou historii, na vás dýchne okamžitě po příjezdu. Malé i větší domky krčící se pod dominantou tohoto města, kterou je Štramberská Trůba, tvoří útulné podhradí a nasvědčují tomu, že historie města se táhne mnoho let zpět. Konkrétně do roku 1359, kdy byl Štramberk založen. Štramberku se za jeho dlouhou historii nevyhnula ani válka a to především v době třicetileté války, kdy bylo město dokonce vypáleno.

Štramberská Trůba

Když jsem o Štramberské Trůbě slyšel poprvé, pořád jsem nechápal, o co se vlastně jedná. Všichni kolem jen říkali: „půjdeme na Trůbu“, „byli jste na Tůbě?“. A světe div se, Trůba je název věže místního hradu, který se tyčí nad samotným městečkem. V současné době slouží jako rozhledna, takže mohu vřele doporučit vystoupat pár desítek schodů a pokochat se parádním výhledem na podhradí a krajinu kolem štramberka.

Štramberské uši

Pokud jste je ještě nejedli, určitě jste je už někde na pouti viděli. Jen možná nevíte, že jsou to právě Štramberské uši. Jedná se o pečivo, které je vytvarované do tvaru lidského ucha. Dosti připomínají neuzavřený kornoutek. Těsto na tyto uši obsahuje med a speciální koření, díky kterému mají uši svou specifickou chuť. Ochutnejte a uvidíte.

A proč se uši vyrábějí právě ve Štramberku? O tom hovoří legenda z časů, kdy přes Štramberk putovalo nepřátelské vojsko Tatarů. Ti pustošili na co přišli a křesťanům také usekávali uši, které skladovali v pytlích a posílali je svému chánovi jako důkaz svého tažení. Místní obyvatelé před tímto vojskem utekli na kopec Kotouč. Armáda Tatarů se přes noc pod tímto kopcem utábořila, jenže v noci přišla prudká bouřka, při které navíc obyvatelé Štramberku prokopali hráz nedalekého rybníka. Voda udělala své a Tatarskou armádu spláchla. Po ní zůstali jen pytle s uřezanýma ušima. A na počest tohoto vítězství nad Tatary ve Štramberku pečou právě ony štramberské uši.

Na závěr ještě musím doporučit návštěvu místního minipivovaru, kde si v příjemném prostředí můžete vychutnat kvalitní kvasnicové pivo.

Adresa
Štramberk