Tradiční výlet do Rožnova pod Radhoštěm

Tradiční výlet do Rožnova pod Radhoštěm

Tradiční výlet do Rožnova pod Radhoštěm

Rožnov pod Radhoštěm se nachází v krásném prostředí plné zeleně a hor. Jde o centrum lidových tradic a folklóru. Může za to zdejší Valašské muzeum v přírodě, jež patří nejen k největším u nás, ale v celé střední Evropě. Moravský skanzen se pyšní také nálepkou nejstarší, protože jej založili bratři Jaroňkové již v roce 1925. Skanzen se neustále rozvíjí a v současnosti se skládá z 3 rozsáhlých částí.

Dřevěné městečko

Nejstarší částí muzea je Dřevěné městečko, které naleznete při hlavní cestě v centru Rožnova. V městečku se nachází kostelík svaté Anny, hřbitov zvaný Valašský Slavín, Fojtství z Velkých Karlovic, Poštovna, dvě stylové hospody, Billův měšťanský dům a ještě mnoho dalšího. Právě zde probíhá celá řada kulturních akcí a pořádají se tu i svatební obřady a různé festivaly.

 

Za rušnou vozovkou se v dolině nachází další část muzea - Mlýnská dolina.

Mlýnská dolina

Mlýnská dolina je malebná část muzea, která se zaměřuje na technickou část tradičních dřevěných staveb zdejší oblasti. K vidění tu je kupříkladu valcha, mlýn, pila, hamr, kovárna, lisovna oleje, venkovská řemeslnická stavení i vozovna. Tato část skanzenu je nejmladší, ale dle mého také nejkouzelnější část rozsáhlého muzea v přírodě, které byste si rozhodně neměli nechat ujiít.

Valašská dědina

V kopci nad Mlýnskou dolinou se nachází Valašská dědina. Nahoru se můžete nechat vyvézt koňským potahem anebo si kopeček prostě vyšlápnete. Vršek prezentuje typickou valašskou vesnici s více než 70 stavbami. Naleznete tu hospodu a také větrný mlýn, bylinkovou zahrádku, ovocné sady, studnu a spoustu domácích zvířat. Vůbec nejvýraznější osobností je tamní osel zamilovaný do kobylky táhnoucí v pravidelných intervalech povoz, který by s chutí druhého koníka zakousl.

Vstupné:

Dřevěné městečko dospělého vyjde na 80 korun, dítě na 40 korun a rodinu na 160 korun.

Mlýnská dolina stojí stejně jako městečko a vstup do Valašské dědiny je možný za 100 korun pro dospělého, 50 korun dítě a 200 korun stojí rodinné vstupné. Pakliže byste chtěli navštívit všechny 3 lokality najednou, ušetříte při zakoupení jednotného vstupného. Pak totiž za návštěvu zaplatíte jen 200 korun, děti 150 korun a celá rodina 400 korun. Pozor, v případě zde konaných kulturních akcí je často ceník odlišný, a proto je vhodné se dopředu o ceníku informovat přímo na stránkách muzea. V areálech se prodávají tradiční řemeslné výrobky a regionální lahůdky. Obzvláště výtečné, bez nichž odtud nikdy neodjedeme jsou zdejší tradiční frgále. V nabídce mají rozsáhlý výběr. Je těžké říct, který je z nich nejlepší, já třeba preferuji borůvkový. Doporučuji vyzkoušet od každého kousek a vybrat si svůj vlastní TOP.

Adresa

Štítky