Uvidět Ještěd a ...

Uvidět Ještěd a ...

Uvidět Ještěd a ...

Ještěd je typickou libereckou dominantou pyšně se tyčící nad městem viditelnou již z velké dálky. Tento nejvyšší vrchol Ještědsko-kozákovského hřbetu zdobí legendární televizní vysílač, jenž je unikátní architektonickou památkou. Poněkud zanedbaná stavba naštěstí zažívá comeback a díky nadšencům se postupně dává do původního stavu.

Cesta na Ještěd

Pokud se již jednou na Liberecku ocitnete, měli byste tuto dominantu navštívit, protože jinak jako byste tu nebyli. Možností, jak se dostat na vrchol, je tu přitom celá řada. Pro odvážné kamzíky tu existuje několik turistických stezek, cesta k vrcholu je značena i pro cyklisty, běžkaře a koloběžkáře (dle mého pro sebevrahy). Pro méně zdatné tu pak jsou ještě dvě lanovky, jedna je kabinková, kterou vedou České dráhy a míří přímo na vrchol (k ní si však musíte asi kilometr došlápnout) a pak tu je i sedačková lanovka Skalka, která vás vyveze kousek za Ještěd a zde si pro změnu na ten vrchol musíte došlápnout seshora. Pro úplné sebevrahy vede pod kabinkovou lanovkou neoznačená stezka, kudy se na vrchol vydávají lidé se vskutku dobrou kondicí. Jde o nejkratší cestu, ale také i pěkně vražednou, a ti ať už se škrábete směrem nahoru anebo dolů.

 

Bezvadné je, že těsně pod Ještěd vás sem pohodlně zaveze běžná tramvajová doprava. Ještě nikde jsem se tak blízko do hor tramvají nedostala. V zimě do tramvaje můžete tak doslova naskočit v běžkách a na konečné vyskočit na jednu z tras. No prostě bezvadné.

 

Až se rozhodnete pro trasu, pro ty s menší kondicí anebo zdravotními problémy, doporučují zvolit cestu vzhůru lanovkou. Ona už i ta cesta dolů je poměrně vražedná. Také se zde celkem mění počasí, takže z toho nakonec může být docela zajímavé drama.

Lanovka

Jízda kabinkovou lanovkou trvá něco přes 4 minuty a skýtá krásný zážitek spojený s nezapomenutelným výhledem.

Rozhled z Ještědu

Ze samotného vrcholu hory je jedinečný rozhled. Vidíte odtud nejen Jizerské hory, ale za dobré viditelnosti Polabí, Prahu, Brdy, Křivoklátskou vrchovinu, České středohoří, Doupovské hory, Krušné hory a rovněž také i Německo a Polsko.

Televizní vysílač, rozhledna, restaurace a hotel v jednom

Stavba na vrcholu Ještědu patří do architektonických památek mezinárodního měřítka. Vysílač byl postaven mezi lety 1966 - 1973. Je vysoká téměř 100 metrů a má kruhový půdorys o průměru 33 metrů. Jejím autorem je architekt Karel Hubáček, kterému pomáhal Zdeněk Patrman a interiérem se zabýval pak Otakar Binar. Uvnitř budovy se však nenachází pouze televizní vysílač, ale také rozhledna, restaurace, kavárna, bar a reprezentativní salónek. Ve čtvrtém patře se pak nachází i tříhvězdičkový hotel, který kupodivu není vůbec drahý, což nás zaujalo. V hotelu se nachází 12 dvoulůžkových pokojů a jeden apartmán. Rozhledna je nominována na Seznam světového dědictví UNESCO.

Adresa