Výlet do Českého ráje

Výlet do Českého ráje

Český ráj

Termín Český ráj vymysleli v devatenáctém století lázeňští hosté, kteří sem přijížděli do Sedmihorek. Oblast plná krásné přírody a spousty památek se nachází cca 90 km severovýchodně od Prahy a je rozdělena do několika částí ­ Prachovské skály, Hrubé skály, Malé skály, Příhrazské skály a Borecké skály.

Lokalita je ohraničena městy: Mnichovo Hradiště, Sychrov, Frýdštejn, Sobotka, Železný Brod, Semily, Lomnice nad Popelkou, Železnice a Jičín, přičemž centrum Českého ráje tvoří Turnov. Dobrým výchozím bodem do okolí je však Jičín. Jde vůbec o první chráněnou krajinnou oblast u nás, která byla vyhlášená v roce 1955. Tato výjimečná krajina je i na seznamu geoparků UNESCO. Jde o nádherný region, který si během jedné dovolené nemáte šanci celý prohlédnout, a proto se sem budete rádi vracet.

Co si rozhodně nesmíte v Českém ráji nechat ujít?

Je toho mnoho, co byste při návštěvě Českého ráje rozhodně měli navštívit. K velkým atraktivitám Českého ráje patří Jičín, Prachovské skály, zámek Humprecht, Sychrov, Hrubý Rohozec, hrad Kost, Valdštejn, Frýdštejn, Trosky a Malou skálu. Při návštěvě Českého ráje by vám rozhodně neměl ujít výlet vedený po Zlaté stezce, kde máte možnost vidět to nejhezčí z Hrubých skal, tedy celou řadu vyhlídek, skal, zámek Hrubá Skála, hrad Valdštejn a lázně Sedmihorky.

Jak cestovat po Českém ráji?

V regionu se velmi snadno a dobře cestuje také autobusy a vlaky. V létě tu navíc jezdí i speciální cyklobusy. Český ráj je totiž ráj cyklistů. Na kole se zde dostanete de facto kamkoliv. Zdejší stezky jsou různé náročnosti, takže si tu na své přijdou, jak zkušení cyklisté, tak i méně zdatní jezdci a rodiny s malými dětmi. Český ráj má také celou řadu turistických tras (a není to pouze Zlatá stezka, která je největší v České republice)

Adresa