Za krásami Moravy zamiřte do Moravského krasu

Za krásami Moravy zamiřte do Moravského krasu

Za krásami Moravy zamiřte do Moravského krasu

Jednou z lokalit, kam by v průběhu svého života měl správný Čech zavítat, je dle mého názoru, Moravský kras. Tato zelená oáza na jihu Moravy vás jen, co vjedete do Sloupu rázem přenese do zcela jiného světa. Bezvadné na Moravském krasu je, že si zde na své přijde doslova každý, ať už se zajímáte o cokoliv a ať jste malí nebo senioři. Lokalitu dokonce mohu vřele doporučit i handicapovaným, i pro ně tu totiž existují speciální stezky.

 

Moravský kras má mnoho nej. Je to největší, nejkrásnější, nejzajímavější a nejpestřejší krasové území v České republice. Lokalita plná jeskyní se stala útočištěm již pro pralidi. Prostředí je to nejen krásné, ale i tajemné.

 

V Moravském krasu naleznete hned 5 veřejnosti zpřístupněných zajímavých jeskyní, které rozhodně stojí za návštěvu. Nejvíce navštěvovanou jeskyní je ta Punkevní, která lidi láká “na lodičky”. Musím, ale z osobní zkušenosti říct, že v krasu naleznete mnohem interesantnější jeskyně než tu Punkevní. Proti Punkevním jeskyním hovoří davy lidí a poněkud strojový neosobní přístup. Musím tedy říct, že pokud bych se ještě někdy pro návštěvu Punkevních jeskyní rozhodla, rozhodně by to bylo v období od září do poloviny května. I v tomto období však doporučuji pro jistotu si dopředu rezervovat lístky.

Pouze kousek od Skalního mlýna se nachází bohužel trochu opomíjená Kateřinská jeskyně. Je to škoda, protože je mnohem krásnější a zdobenější, i když je pravda mnohem menší. Od Skalního mlýna je to maximálně 500 metrů po rovné a udržované asfaltce. V této jeskyni se pořádají i koncerty. Zajímavá je ohromným dómem a netopýry.

K Punkevním jeskyním se dostanete také od Skalních mlýnů po rovné asfaltce příjemnou procházkou plné zeleně. Cesta je příjemná a schůdná. Punkevní jeskyně je rozsáhlá, členitá a poměrně dlouhá. Když už se budete nacházet v této oblasti, nenechte si ujít pohled Macochy nejen z jejího dna, ale také i z jejího vrcholu. Pouze kousek od výstupní stanice se nachází lanovka, která vás během necelých čtyř minut vyveze nahoru. Samozřejmě, kdo chce, může se nahoru vydat i pěšky. Kromě pohledů na dno Macochy se tu nachází i občerstvení a jsou zde i ubytovací možnosti. Pokud nejste ještě unavení a máte čas, doporučuji vám vydat se odtud ještě po turistické velmi příjemné a lehké turistické stezce do Ostrova u Macochy. Kromě toho, že je obec opředená mnoha legendami, rostou zde vzácné byliny, je zde starý větrný mlýn a je tu prostě krásně, se zde nachází i další z jeskyní Moravského krasu, Balcarka. Jde o vůbec nejméně navštěvovanou jeskyni, což je škoda, protože je vlastně tou nejkrásnější jeskyní celého krasu. Právě zde se totiž krápníková výzdoba dochovala vůbec nejlépe. Navíc je zde bezvadná paní průvodkyně a když se vám poštěstí, třeba jako nám, budete mít paní i celou jeskyni pro sebe.

 

Tak trochu bokem je i Sloupsko-Šošůvská jeskyně, která vás dostane svým příběhem i historií. Nachází se de facto v centru malebného městečka Sloup a je to jeskyně, která nás doslova uchvátila. Ano, i tuhle jeskyni jsme měli pouze sami pro sebe. Jeskyně je bezvadně upravena pro vozíčkáře a má úžasnou akustiku. Pokud plánujete svatbu a ještě si nejste jisti místem obřadu, doporučuji vám právě tuto jeskyni. K této jeskyni také musím říct, že je poměrně rozsáhlá a možná vás překvapí, kde nakonec vystoupíte na povrch.

Jeskyně Výpustek je poslední z přístupných jeskyní v Moravském krasu. Jde o legendární jeskyni, která je však díky druhé světové války, kdy sloužila jako muniční sklad a později i jako německá továrna na výrobu leteckých motorů, byla značně zpustošena. Dnes tedy nenabízí to, co byste od jeskyní očekávali. Jde o smutné memento naší historie. Místo má však skvělou akustiku, takže pokud se vám naskytne možnost nějakého koncertu anebo divadla, určitě si takovou příležitost nenechte ujít.

 

Moravský kras však nejsou pouze jeskyně a propast Macocha, i když …

V Holštejnském údolí, pod zříceninou hradu Holštejn, se poblíž krasového propadání potoka Bílá voda v Rasovně nachází volně přístupná jeskyně zvaná Hladomorna, která dříve fungovala jako vězení. Další volně přístupné jeskyně, skalní mosty a krasové jevy se nachází v Pustém a Suchém žlebu mez Novými Dvory a hradem Blansek. Až tam budete, porozhlédněte se i po Rytířské jeskyni, jedná se o středověký jeskynní hrad. Měl však spíše jen strážnou funkci. U Býčí skály, poblíž Výpustku, se nachází Rudické propadání. Poblíž se nachází jeskyně Kostelík, Jáchymka a je tu i muzeum železářství v Huti Františka. Na jihu Moravského krasu se nachází Hostěnické propadání, Ochozské jeskyně a archeologické naleziště - jeskyně Pekárna. Pokud budete mít čas, můžete Moravský kras díky husté síti turistických tras a cyklostezek důkladně prozkoumat.

Adresa
Vilémovice

Štítky