Zajímavá muzea v Brně

Zajímavá muzea v Brně

Zajímavá muzea v Brně

Technické muzeum

Najdete ho v městské části Brno-Královo pole, na ulici Purkyňova. V jeho sbírkách se nachází nepřeberné množství exponátů z celkem třiceti oborů lidské činnosti v oblastech vědy, techniky a průmyslové výroby, od řemesel až po moderní výpočetní techniku. Dozvíte se více o výrobě automobilů na Moravě, například vozů z brněnské Zbrojovky či kopřivnické Tatry. Zajímavé jsou exponáty z techniky domácností, kancelářské i průmyslové, historie fotoaparátů či radiopřijímačů, vývoj tradičních řemesel a nástrojů k nim potřebných. Muzeum také shromažďuje a spravuje dokumentaci související s významnými osobnostmi vědy a techniky, například V. Kaplana a dalších. Součástí muzea je i Technická herna, kde se se zákony fyziky a techniky seznámíte na vlastní oči. Všechny exponáty si můžete sami vyzkoušet a sledovat, co se bude dít. Pod správu muzea spadá ještě šest objektů v jihomoravském regionu. Jde o technické památky Vodní mlýn ve Slupi, Kovárna v Těšanech, Stará huť v Josefově, Větrný mlýn v Kuželově, Areál československého opevnění v Šatově a Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou.

 

Areál MHD v Brně-Líšni

V prostoru bývalého nádraží se dnes nachází depozitář městské hromadné dopravy, který také spadá pod Technické muzeum. Na ploše více než 1,5 ha je dnes umístěno kolem 60 vozidel, která jsou vesměs zrenovována do provozuschopného stavu a slouží při zvláštních příležitostech na předváděcí jízdy. Dokumentují celý vývoj městské dopravy od počátků až po modernu. Návštěvu tohoto muzea je ale třeba rozmyslet si předem, protože je nutné ji 10 dní dopředu objednat.

 

Moravské zemské muzeum – Ditrichsteinský palác

Na Zelném trhu, v centru města, se můžete vydat na výpravu do historie oblasti Moravy. Stálé expozice nabízí exponáty od zkamenělin dávných živočichů a rostlin, přes osídlení Moravy v pravěku, v období Velké Moravy i středověku. Dalšími dvěma stálými expozicemi jsou Nerosty a Památník prof. Karla Absolona. Kromě toho jsou tu k vidění různé časově omezené výstavy.

 

Moravské zemské muzeum – Biskupský dvůr

Hned vedle Ditrichsteinského paláce leží Biskupský dvůr, kde se můžete seznámit s faunou žijící na Moravě a se sladkovodními rybami ve zdejších akváriích. Také si ověříte své houbařské znalosti při zkoumání modelů hub, které pro muzeum ve 20. a 30. letech minulého století zhotovil řezbář Josef Rulíšek.

 

Pavilon Anthropos

V městské části Pisárky, na začátku příjemného parku, stojí budova nabízející exkurzi za poznáním počátku lidského osídlení nejen Moravy, ale vlastně celé Evropy. Podíváte se, jak vypadali a žili naši pravěcí předci, jaký byl jejich vývoj od primátůk nám, Homo sapiens sapiens. Dozvíte se všechny podstatné informace z oborů archeologie, antropologie, genetiky a jiných. Nechybí ani známá a oblíbená figura mamuta v životní velikosti.

 

Moravská galerie

Druhé největší muzeum umění v Česku využívá pro svůj účel čtyři budovy - Pražákův palác a Uměleckoprůmyslové muzeum, obě stojící na ulici Husova v centru, Místodržitelský palác na Moravském náměstí a vilu Dušana Jurkoviče v Žabovřeskách. Muzeum se zabývá výtvarnou kulturou, současnou moderní i historickou.

 

 

Adresa

Štítky