Zámek Hrubá Skála

Zámek Hrubá Skála

V Českém ráji si nenechte ujít Hrubou Skálu ani Valdštejn

Výlet Hrubá Skála - Valdštejn představuje jeden ze stěžejních výletů Českého ráje, jenž byste měli absolvovat. Bez obav, zvládnou jej i malé děti. Výchozím bodem tohoto výletu je Hrubá Skála, kam můžete vyšlapat pěšky, vyjet na kole, přijet automobilem (to však moc nedoporučuji) anebo se nechat vyvézt autobusem.

Zámek Hrubá Skála

Zámek Hrubá Skála je krásný romantický zámek, na němž se můžete dokonce i ubytovat. Jde oblíbené svatební místo, kde tradičně v průběhu víkendu probíhá několik svateb. Kromě toho tu naleznete i skvělou středověkou krčmu i výbornou zámeckou restauraci. Zámek nabízí  vyzkoušení atypické lanové centrum a  pravidelně se zde koná zajímavý program (divadelní představení i šermířská klání). Parádní vyhlídku skýtá zdejší věž a zámek si můžete prohlédnout i zevnitř.

Po Zlaté stezce na Valdštejn

Z Hrubé Skály na Valdštejn vede pohodlná trasa, která snad vedle jednoho mírného převýšení je vedena de facto po rovině. Stezka vede krásným lesem, cesta je široká a udržovaná, ale také i hojně navštěvovaná. Je tu spousta cyklistů, kočárků, pejskařů, seniorů, prostě všech milovníků přírody, kteří se rozhodli absolvovat tradiční výlet. Trasa je dlouhá jen 3 kilometry a vede okolo celé řady vyhlídek. Hned za zatáčkou u parkoviště zámku Hrubá Skála se nachází Prachovna. Původně to nebyla vyhlídka, ale sklad střelného prachu. Vyhlídka U Lvíčka ukazuje Hruboskalní město v plné kráse. Někde v půli cesty na Valdštejn najdete další vyhlídku Na Kapelu, která vám poskytne krásný pohled na soubor skal Kapela. Nejvíc proslavená vyhlídka je ta Mariánská, z níž vidíte zámek Hrubou Skálu, skály v Hrubosklasku, Trosky i Kozákov. Cestou na Valdštejn určitě nemiňte Adamovo lože, kousek od něj se pak po žluté dostanete na Zámeckou vyhlídku.

Hrad Valdštejn

Hrad Valdštejn je krásný hrad z 13. století postavený na ostrohu. Je to místo, kde se hojně konají svatby, bohatý kulturní program a odkud je krásný výhled. Prohlédnout si tu můžete podzemí, staré jádro hradu, novější část i zámeckou kapli.

 

Z hradu Valdštejn máte minimálně tři možnosti, buď se vrátíte zpět na Hrubou Skálu, odkud vás odveze autobus, nebo se vydáte dál po červené přes Vyhlídku Hlavatice do Turnova anebo se kousek vrátíte a odbočíte doleva. Touto cestou natrefíte na další vyhlídky a dostanete se přímo do skalního města. Nakonec se touto stezkou plnou schodů dostanete až do Sedmihorek.

Adresa
Hrubá Skála